تنظیم استشهادیه محلی

تنظیم استشهادیه محلی

یکی از مواردی که در جریان‌های قضایی پرونده‌های مختلف مورد توجه قانون‌گذار در قانون آیین دادرسی قرار گرفته و در بسیاری از موارد تنظیم و ارائه آن ضروری است، تنظیم استشهادیه محلی می‌باشد. به عبارتی، علاوه بر مواردی که الزام قانونی دارند، هنگامی که شخصی قصد دارد در مقام دفاع یا دعوا مدارکی را به دادگاه ارائه کند، می‌تواند علاوه بر ادله اثبات دعوا، از تنظیم استشهادیه محلی نیز که افرادی ذیل آن را امضا می‌کنند و حاضر به حضور در دادگاه و شهادت می‌باشند، استفاده نماید. به وضوح می‌توان گفت که این امر به علم رساندن قاضی و کمک به صدور حکم صحیح یاری می‌رساند.

آیین دادرسی مدنی و کیفری تمامی ادله‌های اثباتی مورد استفاده در مقام دفاع یا دعوا را پیش‌بینی کرده و قواعد مربوط به آن‌ها را تعیین می‌کنند. از جمله این ادله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوگند
 • سند
 • علم قاضی
 • اقرار
 • شهادت

خواهان یا خوانده، شاکی یا متهم، علاوه بر تنظیم استشهادیه محلی برای اثبات ادعا یا دفاع از خود، می‌توانند از این ادله‌ها نیز استفاده نمایند.

 

استشهادیه محلی

استشهادیه محلی یک فرم کتبی است که به محکمه یا نهادی که با آن سروکار داریم ارائه می‌شود. از این فرم کتبی به عنوان اماره قضایی استفاده می‌کنیم. لازم به ذکر است که این فرم باید توسط افرادی که تنظیم‌کننده را می‌شناسند، امضا شود. شاهدان در صورتی که قصد تصدیق امضای خود را داشته باشند، می‌توانند با مراجعه به یکی از دفترخانه‌ها توافق خود را اعلام کنند.

در مفاد استشهادیه محلی، مواردی که شخص قصد دارد امضا کنندگان آن را تایید و گواهی نمایند، درج می‌گردد. لازم به یادآوری است که تنظیم استشهادیه محلی با شهادت شهود یکسان نیست و تفاوت‌هایی دارد.

 

تنظیم استشهادیه محلی

در تنظیم استشهادیه محلی، شاهد دیده‌ها و گفته‌های خود را به صورت مکتوب به دادگاه ارائه می‌دهد. این شخص باید مواردی را ارائه دهد که از نظر دادگاه منطقی و قابل قبول باشد. ذکر موارد دروغ و تنظیم استشهادیه محلی دروغ یا تاییدیه غیرواقعی، خود نوعی جرم محسوب می‌شود که در این مقاله با مجازات‌های آن و دیدگاه قانون به این موضوع در تنظیم استشهادیه محلی آشنا می‌شوید.

ساختار استشهاد نامه به گونه‌ای است که افرادی که شناخت بلندمدتی نسبت به شما دارند، با شهادت خود اعلام می‌کنند که شما با اتفاقی مواجه شده‌اید که نیازمند این تاییدیه از طرف هم‌نوعان خود می‌باشید. بنابراین شخصی که استشهادیه محلی را می‌خواند و به عنوان شاهد امضا می‌کند، باید شناخت کاملی نسبت به شما داشته باشد.

 

موارد تنظیم استشهادیه محلی

در تنظیم استشهادیه محلی باید بدانید که متن استشهادیه بسته به هدف هر مسئله‌ای که مطرح می‌شود، متفاوت است. برای اعتبار هر نوع استشهادیه، سبک شهادت باید دارای فاکتورهای خاصی باشد. اما به صورت ثابت، در متن استشهادیه محلی باید نام و نام‌خانوادگی فرد شاهد، تاریخ و ساعت رخداد حادثه یا علت تهیه استشهادیه ثبت گردد. از جمله مهم‌ترین موارد در تنظیم استشهادیه محلی عبارتند از:

 1. دادگاه: کاربرد فرم استشهادیه برای ارائه به دادگاه در خصوص مواردی نظیر اثبات اعسار می‌باشد.
 2. انحصار وراثت: یکی از موارد مورد نیاز برای درخواست صدور گواهی حصر وراثت، تنظیم استشهادیه محلی است که گواهانی تعداد فرزندان متوفی را تایید و گواهی می‌کنند. امضای آنها توسط دفترخانه اسناد رسمی تایید می‌شود.
 3. حسن اخلاق و رفتار: در مواردی که زن ترک منزل می‌کند و عذر موجه عدم تمکین خود را عدم حسن اخلاق و رفتار مرد اعلام می‌دارد، مرد می‌تواند با تنظیم استشهادیه محلی حسن اخلاق و رفتار و ارائه آن به دادگاه، از خود دفاع کند.
 4. منزل مسکونی: برای دریافت انواع وام و تسهیلات مربوط به خرید مسکن یا ودیعه اجاره مسکن، یکی از مدارکی که ممکن است از فرد درخواست شود، استشهادیه مربوط به منزل مسکونی است.
 5. محل سند ازدواج:
 6. حضور در دفترخانه‌ها:
 7. درخواست‌های دفترچه بیمه برای خدمات درمانی در روستاها:
 8. استشهادیه‌های توهین آمیز:

نکته حائز اهمیت در تنظیم استشهادیه محلی این است که متن استشهادیه باید خوانا، واضح و در کمال سلامت عقل نوشته شود. پس از تنظیم، آن را به مرکز و سازمانی که تهیه آن را الزامی می‌داند، تحویل دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با 09156024004