حکم تجاوز جنسی در حالات مختلف

حکم تجاوز جنسی در حالات مختلف

حکم تجاوز جنسی

در قانون مجازات اسلامی ایران، مجازات زنای به عنف و زنای مرد با زن بیهوش، خواب، یا مست، که رضایت از طرف زن وجود نداشته باشد، حد اعدام است. این اصطلاح به “زنای موضوع تبصره ۲ ماده ۲۲۴” اطلاق می‌شود.

ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی به شرح واضح می‌فرماید که زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی، به شرط عدم رضایت قربانی، موجب حد اعدام زانی می‌شود. از این رو، در این موارد، قاضی اختیاری برای تعلیق، تبدیل، یا اعمال تخفیف به مجازات اعدام ندارد، زیرا این مجازات از نوع حدی است و بر اساس قوانین اسلامی اجرای آن بدون تغییر انجام می‌شود.

 

حکم تجاوز به زن شوهردار چیست

در قانون مجازات اسلامی ایران، حکم تجاوز به زن شوهردار بسته به وضعیت زن (باکره یا غیرباکره) و نیز شرایط اکراه و عدم رضایت، متغیر است:

 1. زنای به عنف یا اکراه:
  • اگر زن شوهردار باکره باشد و تجاوز به او صورت گیرد، متجاوز علاوه بر مجازات اعدام، موظف به پرداخت مهر المثل نیز خواهد بود. ارش البکاره در این حالت لازم نیست.
  • اگر زن شوهردار غیرباکره باشد و تجاوز به او صورت گیرد، متجاوز علاوه بر اعدام و مهر المثل، باید ارش البکاره را نیز پرداخت کند.
 2. زنای به رضایت: در صورتی که زن شوهردار به رضایت و بدون اکراه با مردی رابطه جنسی داشته باشد، قوانین مجازات اسلامی برای این مورد مجازات حد را ندارند و مجازات مرتبط با خراب کاری (اعتیاد به محتویات الکترونیکی)

حکم تجاوز به زن مجرد چیست

در قانون مجازات اسلامی ایران، حکم تجاوز به زن مجرد به شرایط مختلفی بستگی دارد:

 1. زنای به عنف یا اکراه:
  • اگر زن مجرد باکره باشد و به زور و اجبار مورد تجاوز قرار گرفته باشد، متجاوز به اعدام محکوم می‌شود. علاوه بر اعدام، باید مهر المثل و ارش البکاره را نیز پرداخت کند.
  • اگر زن مجرد غیرباکره باشد و به زور و اجبار مورد تجاوز قرار گرفته باشد، متجاوز به اعدام محکوم می‌شود و باید همچنین مهر المثل را پرداخت کند.
 2. زنای به رضایت:
  • اگر رابطه جنسی با زن مجرد به رضایت بوده باشد و بدون اکراه، قوانین مجازات اسلامی در این مورد حکم حد اعدام را ندارند.

به طور کلی، تجاوز به زن مجرد در صورتی که به عنوان زنای به عنف و یا اکراه اتفاق بیفتد، متجاوز ممکن است به اعدام محکوم شود، همچنین باید پرداخت مهر المثل و ارش البکاره را نیز بر عهده داشته باشد، به ویژه اگر زن مجرد باکره باشد.

 

زنا با میت یا متوفی

در قانون مجازات اسلامی ایران، زنا با میت یا متوفی به شدت محکوم شده است. بر اساس ماده ۲۲۲ این قانون، اگر مردی با زن متوفی یا میت جماع یا نزدیکی داشته باشد، مجازات شلاق تعزیری از ۳۱ تا ۷۴ ضربه درجه شش قرار داده شده است. این مجازات به دلیل حفظ ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی، جدی گرفته می‌شود تا از وقوع این اقدامات جلوگیری شود.

 

حکم آزار جنسی

بر اساس قوانین مجازات اسلامی ایران، حکم آزار جنسی ممکن است بدون دخول در قُبُل و یا دُبُر قربانی انجام شود. در این صورت، مجازات مرتکب بستگی به نوع و شدت عمل مجرمانه دارد، که به تفصیل در مواد ۱۴۰ و ۱۴۱ قانون مجازات اسلامی تعیین شده است.

ماده ۱۴۱ این قانون بیان می‌کند که هر گاه بین مرد و زنی که بین آن‌ها علقه زوجیت نباشد، روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا شوند، مجازات آن‌ها شامل شلاق تا نود و نه ضربه می‌شود. اگر عمل با اکراه همراه باشد، فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌گردد.

این ماده همچنین مشخص می‌کند که هر کس که علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر به عمل حرامی کند، ممکن است به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم شود. در صورتی که عملی انجام دهد که نفس آن عمل دارای کیفر نباشد، اما عفت عمومی را جرحان کند، ممکن است به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با 09156024004