راه‌های اعتراض به رای طلاق توافقی

راه‌های اعتراض به رای طلاق توافقی

راه‌های اعتراض به رای طلاق توافقی

طلاق چیست؟

واژه طلاق در فارسی به معنای گشودن گره و رها شدن است. از نظر حقوقی، طلاق به معنای به پایان رساندن ازدواج دائم می‌باشد. در حال حاضر، حق طلاق عمدتاً با مرد است، مگر اینکه قبل از ازدواج، مرد این حق را به زن واگذار کرده باشد.

 

طلاق توافقی چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، طلاق توافقی به این معناست که زن و مرد به تفاهم رسیده‌اند که از یکدیگر جدا شوند. این روش از طریق مسالمت‌آمیز و با استفاده از گفت‌وگو انجام می‌شود. طلاق توافقی آسان‌ترین و سریع‌ترین راه برای جدایی است. اگر پس از بررسی‌های متعدد و مشاوره گرفتن از افراد آگاه به این نتیجه رسیدید که باید از هم جدا شوید، طلاق توافقی بهترین نوع طلاق برای شما خواهد بود.

 

انواع طلاق چیست؟ به طور کلی، طلاق به دو دسته بائن و رجعی تقسیم می‌شود. این دو دسته تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

طلاق بائن کلمه “بائن” به دو معنای آشکار و جدا شونده است. در اینجا، معنای دوم مورد نظر ماست. در طلاق بائن، پس از ثبت طلاق، امکان بازگشت در زمان عده (سه ماه) وجود ندارد. در این مدت، طرفین نمی‌توانند با یکدیگر یا با افراد دیگر ازدواج کنند. تنها پس از پایان زمان عده، امکان ازدواج دوباره وجود دارد.

طلاق رجعی در طلاق رجعی، مرد می‌تواند در زمان عده به زن بازگردد و نیاز به خواندن مجدد خطبه عقد یا ایجاد هیچ‌گونه محرمیتی نیست. حق رجوع همواره با مرد است و در صورتی که مرد به ازدواج خود بازگردد، زن نمی‌تواند به صورت قانونی با این برگشت مخالفت کند.

 

انواع راه‌های اعتراض به رای طلاق توافقی

به طور کلی، هر حکمی، از جمله طلاق، ۲۰ روز مهلت اعتراض دارد. اگر این ۲۰ روز سپری شود، دیگر نمی‌توان به هیچ حکمی از جمله طلاق اعتراض کرد. پس همواره باید این بازه زمانی نسبتا کوتاه را در نظر داشت. راه‌های اعتراض به طلاق توافقی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

واخواهی از رای طلاق واخواهی مربوط به رای غیابی است و هنگامی صورت می‌گیرد که یکی از طرفین در جلسه دادگاه حاضر نشود یا به هر طریقی در آن شرکت نکند. اگر فرد در جلسات حاضر نشود، می‌توان از گزینه طلاق غیابی استفاده کرد. در این صورت، دادگاه جلسه‌ای برای بازبینی ترتیب می‌دهد.

تجدید نظر خواهی از رای طلاق یکی دیگر از راه‌های اعتراض، تجدید نظر خواهی است. این روش از سوی یکی از طرفین درخواست می‌شود تا دادگاه پرونده را مجددا بازبینی کند. در این حالت، دادگاه حکم مربوطه را به دادگاه تجدید نظر ارسال می‌کند. معمولاً از این روش هنگامی استفاده می‌شود که قاضی پرونده تمام جهات را بررسی نکرده باشد.

فرجام خواهی از رای طلاق این روش با توجه به بررسی دیوان عالی کشور میسر می‌باشد. فرجام خواهی برای طلاق باید با توجه به قوانین شرع طی شود. در این نوع اعتراض، رای به نفع شخص خاصی نبوده و بلکه برای تأیید یا عدم تأیید رای دادگاه می‌باشد. نکته حائز اهمیت این است که روند فرجام خواهی برای افراد ساکن ایران ۲۰ روز و برای افراد خارج از ایران ۲ ماه می‌باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با 09156024004