وکیل دعوای نفقه در مشهد

حق طلاق زن

حق طلاق زن

حق طلاق در ضمن عقد نامه

وکالت طلاق یکی از عقودی است که می‌توان در زمان جاری شدن صیغه ازدواج مطرح نمود. به این ترتیب، مرد هنگام نوشتن عقد نامه می‌تواند صراحتاً وکالت طلاق را به همسر خود بدهد، هرچند می‌تواند با ذکر شروطی این کار را انجام دهد. برای مثال شاید ذکر شود که زن در صورت بخشش مهریه خود حق طلاق دارد.

چنانچه عاقد این مورد را در عقدنامه به ثبت برساند، وکالت طلاق به زن داده می‌شود.

حق طلاق محضری

یکی دیگر از انواع وکالت طلاق، نوع محضری است. در این حالت طرفین با در اختیار داشتن مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج به دفتر ثبت اسناد و با تنظیم وکالت‌نامه‌ای، این نوع حق را به زن بدهند.

البته در این نوع از وکالت طلاق نیز، مرد می‌تواند شرط‌های خود را ذکر و ثبت کند. این حق می‌تواند مدت دار یا بلاعزل باشد و همه این موارد بستگی به شروطی دارد که مرد ذکر می‌کند.

در ادامه شرایط کامل بودن حق طلاق را نیز توضیح داده‌ایم.

آیا زن با داشتن حق طلاق میتواند طلاق بگیرد

در صورتی که حق طلاق کامل باشد، زن با داشتن حق طلاق می‌تواند طلاق بگیرد. برای کامل بودن وکالت در طلاق وجود ۴ شرط زیر الزامی است:

  • بلاعزل بودن حق طلاق: به این معنی که آقا نتواند خانم را عزل و وکالت در طلاق را باطل کند.
  • داشتن حق توکیل به غیر: که خانم بتواند به صورت مع‌الواسطه این وکالت را به یک وکیل پایه یک دادگستری اعطا کند.
  • حاوی اسقاط حق تجدید نظرخواهی و فرجام خواهی: که آقا بعد از صدور رای طلاق نتواند اعتراضی نسبت به رای داشته باشد و خللی در روند پرونده ایجاد کند.
  • قبول بذل مهریه: که خانم بتواند از طرف آقا قبول بذل کند.

در صورت تمایل تصویر وکالت نامه وکالت در طلاق خود را برای کارشناسان حق جویان ارسال نمایید تا کامل بودن آن بررسی شود.

مزایای حق طلاق برای زن

همانطور که گفته شد دادن حق طلاق محضری به زن (مشروط بر اینکه حق طلاق کامل باشد) باعث می شود که خانم بدون نیاز به حضور آقا برای طلاق توافقی اقدام نماید. 

با توجه به زمانبر بودن، پر هزینه و سخت بودن طلاق از طرف زن، داشتن حق طلاق یا همان وکالت در طلاق برای خانم ها بسیار با ارزش است و مزیت بسیار مهمی محسوب می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با 09156024004