رجوع ازبخشیدن مهریه

رجوع ازبخشیدن مهریه

رجوع ازبخشیدن مهریه

در قانون، به موجب عقد، زن مالک مهریه می‌شود و اگر در آینده خواسته باشد، می‌تواند از زوج خود بابت مهریه دادخواست کند. مهریه به عنوان یکی از حقوق مالی زوجه محسوب می‌شود و نمی‌توان زوجه را از این حق محروم کرد. با این حال، در برخی موارد، زوجه ممکن است تصمیم بگیرد که مهریه خود را به زوج بدهد و از این حق خودداری کند.

سوال:درصورت بخشش مهریه آیازوجه می تواند مهریه خود رابگیرد؟

پاسخ:برای این پرسش سه حالت متصورات که هرکدام را توضیح خواهیم داد:

۱٫ زمانی که زن از مدیونی شوهر در مورد مهریه ابراز ابراء می‌کند، به عبارت دیگر، از حق خود دریافت مهریه منصرف می‌شود، این ابراء باعث می‌شود تکلیف شوهر در ادای مهر به طور کلی ساقط شود. در این صورت، زن حق رجوع به مهر را ندارد و نمی‌تواند از شوهر خود مهر را درخواست کند.

۲٫ زمانی که زن در قبال طلاق، مهریه خود را به شوهر می‌دهد، این عمل بیشتر در طلاق خلع و مبارات اتفاق می‌افتد. طلاق خلع و مبارات دو نوع طلاق توافقی هستند که در آن‌ها زن با اختصاص مالی به شوهر، از وضعیت طلاق استفاده می‌کند. این نوع طلاق مربوط به زمانی است که زن از شوهر به قدری تنفر پیدا کرده باشد که حاضر باشد با پرداخت مالی به اوی طلاق بگیرد، که این مال عموماً مهریه است.

 

اگر زن در ایام عده‌ی طلاق از بذل خود رجوع کند، به این معناست که طلاق ملغی می‌شود و از این رو، زوجین همچنان در زناشویی با یکدیگر هستند. در این حالت، زن حق رجوع از مهریه را تا پایان مدت عده دارد و می‌تواند از شوهر خود مهر را درخواست کند.

۳٫ زمانی که زن مهریه خود را به زوج هبه می‌دهد، این هبه می‌تواند تکیف شوهر را در پرداخت مهریه بطور کلی از بین ببرد، زیرا زن ممکن است تحت شرایطی از این هبه رجوع کرده و مهر خود را دریافت کند، چه طلاق گرفته باشد و چه نه. به عبارت دیگر، با اهدای مهریه به عنوان هبه، زن حق رجوع از مهر را در آینده دارد و می‌تواند آن را از شوهر خود درخواست کند، بدون توجه به وضعیت طلاق یا ادامه زندگی زناشویی‌شان.

حتی اگر زن مهریه خود را به شوهر هبه داده باشد، همچنان می‌تواند از حق رجوع استفاده کند و مهریه خود را بازیابی کند، اما باید شرایط لازم برای دریافت دوباره آن را داشته باشد.

توجه:

  1. ابراء: اسقاط حق ثابت بر ذمه‌ی دیگری.
  2. رجوع در عقود: فسخ و برهم زدن آن‌ها.
  3. هبه: خارج ساختن مال از ملک خود و به ملک دیگری در آوردن بطور رایگان.

 

وکیل مشاوره رایگان خانواده در مشهد ۰۹۱۵۶۰۲۴۰۰۴

درصورت نیاز به راهنمایی و مشاوره در این خصوص و دیگر موارد بااین شماره تماس بگیرید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با 09156024004