رمالی و فالگیری و مجازات آن

رمالی و فالگیری و مجازات آن

رمالی و فالگیری و مجازات آن

مروری بر نحوه انجام مناسک و فال یکی از انواع جرایم اجتماعی که سالهاست در بسیاری از جوامع به انحاء مختلف رواج داشته است، فال و رمالی است. انجام چنین اعمالی از نظر شرعی به شدت غیرقابل قبول تلقی می شود. معمولاً معتادان به مواد مخدر، بیماران روانی و مجرمان سازمان یافته به بازی و فال گیری متوسل می شوند. این در حالی است که قربانیان این جنایات معمولا افراد فریب خورده، ساده لوح و احساساتی هستند. قربانیان این جنایات توسط رمال و فالگیران فریب می خورند و اطلاعات خصوصی در مورد زندگی شخصی خود به آنها می دهند.
در گذشته پیش بینی ها با روش هایی مانند کف بینی، استفاده از مهره، چوب صندل و اسطرلاب انجام می شد. امروزه روش های جدیدی مانند استفاده از فضای سایبری برای انجام این اقدامات مجرمانه مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه خود موضوع فال و نبوت در قانون جرم انگاری نشده است، اما جرایم متعددی در رابطه با فال و نبوت قابل ارتکاب است. در این مقاله برخی از مهمترین جرایم مربوط به فال را بررسی می کنیم و پاسخ این سوال را می یابیم که مجازات فال و رمال چیست.

رمالی و فال طبق قانون مجازات اسلامی چه مجازاتی دارد؟

مجازات فال و رمالی بر اساس اعمالی است که فال یا رمال انجام می دهد. به طور کلی هر مالی که رقیب یا رقیب در ازای اعمال خود دریافت کند شرعی و قانونی نیست و طبق ماده دوم قانون مجازات تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری باید افزایش یابد.
اگر رمال یا فالگیر و غیره با دود و یا به دود متوسل بشوند. در صورتی که از روش‌های متقلبانه استفاده کند و با این روش‌ها از فرد کلاه‌بردار وجوهی به دست آورد، می‌تواند در ماده ۱ قانون اصلاحی به کلاهبرداری محکوم شود. مجازات دزدی، ارتشاء و کلاهبرداری. همچنین رمال یا فال‌گو، میتواند متهم به جرایم نشر اکاذیب  توهین و تهمت و غیره بشود. می تواند به عنوان جرایم ارتکاب یابد که در این صورت مجازات رمالی با مجازات هر یک از جرایم تعیین شده جمع می شود.

نحوه انجام رمالی و فالگیری


همانطور که گفته شد، فال را می توان به صورت حضوری یا  بدون نیاز به حضور، با بهره برداری از ذهن ضعیف مخاطب و فریب دادن آنها انجام داد. جرم تکدی گری می تواند شامل روش بازرسی چشم به چشم باشد. گدا یا تکدی گر کسی است که شغل و مکانی برای زندگی ندارد. همچنین ممکن است عده ای محل زندگی و یا مکانی را که محل سکونت آنها نیست در نظر گرفته اند تا داستان خ.د را بیان کنند و مردم را به آنجا دعوت کنند. در این صورت اگر در دنیا شرایط قانونی برای جرم افساد وجود داشته باشد مجازات آن می تواند حبس و اعدام باشد. در صورت عدم احراز شرایط فساد در جهان که شامل برهم زدن آرامش و امنیت است، این حکم به سه تا پنج سال حبس محکوم می شود.
برخی از روش های فال و رمالی به فروش یا امانت مال یا تجهیزات قربانی مربوط می شود. به عنوان مثال، رامال می تواند مواد مخدر غیرقانونی مانند ماری جوانا را به عنوان یک سرخوشی به مردم عادی بفروشد. در این موارد موضوع حمل، نگهداری، خرید و فروش مواد مخدر یا سایر اقلام ممنوعه از جمله قاچاق در صلاحیت دادگاه انقلاب بر اساس قانون مبارزه با مواد مخدر است.
در روش غیر حضوری ممکن است از طریق درگاه پرداخت اینترنتی یا خودپرداز به رامال تحت عنوان حقوق یا دستمزد پرداخت شود. همانطور که گفته شد، بر اساس ماده ۲ قانون ذکر شده  در این گونه موارد، دادگاه حکم به پرداخت و جبران خسارت زیان دیدگان را صادر کرده است. رسید بانکی یا کد رهگیری اینترنتی ممکن است به عنوان مدرک پرداخت در نظر گرفته شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با 09156024004