شرایط ازدواج مجدد در قانون جدید

شرایط ازدواج مجدد در قانون جدید

شرایط ازدواج مجدد در قانون جدید

قوانین ازدواج مجدد

هنگامی که صحبت از ازدواج می‌شود، مراسمی به ذهن می‌آید که عقد نکاح در آن جاری می‌شود. اما قوانینی بر اساس شرع دین اسلام وجود دارند که به مرد اجازه ازدواج مجدد را نیز می‌دهند. البته انجام این امر مستلزم قوانین ازدواج مجدد است که آگاهی از آنها ضرورت دارد.

در حقیقت رعایت نکردن قوانین ازدواج مجدد، این فرآیند را با مشکلاتی مواجه می‌کند. به همین دلیل استفاده از راهنمایی‌های وکیل مجرب و کاربلد در امور خانواده می‌تواند راه را تا حد زیادی هموار کند. شما در این راستا می‌توانید از خدمات مؤسسه حقوقی حق ویان مشهد بهره مند شده و صفر تا صد کار و مسائل مربوط به ازدواج دوم را به وکلای این مجموعه بسپارید.

شرایط ازدواج مجدد در قانون جدید

هنگامی که فردی تصمیم می‌گیرد برای ازدواج دوم اقدام کند، باید به این موضوع توجه داشته باشد که آیا شرایط لازم را برای ازدواج مجدد دارد یا خیر. در قانون حمایت از خانواده در سال ۱۳۵۳ تبصره‌ها و مفادی شکل گرفتند. این قانون در سال ۱۳۹۱ نیز اصلاحاتی داشت. ماده ۱۶ قانون حمایت خانواده در حال حاضر شامل مواردی است از قبیل:

 • کسب رضایت همسر اول
 • عدم تمکین زن از شوهر
 • ناباروری زن
 • اعتیاد زن به مواد اعتیادآور
 • ابتلای زن به بیماری‌های صعب العلاج
 • ترک زندگی از سوی زن
 • مفقود الاثر بودن زن
 • محکومیت زن به حبس به مدت حداقل ۵ سال

ازدواج مجدد در قانون جدید حمایت از خانواده

طلاق فارغ از آنکه توافقی باشد یا یک طرفه، چالش‌هایی را به وجود می‌آورد. به همین دلیل ازدواج دوم و قوانین ازدواج مجدد بعد از پشت سر گذاشتن طلاق از طرف زن یا مرد، بهترین زمان برای بهبود شرایط عاطفی هر یک از زوجین به حساب می‌آید.

آخرین نسخه از قانون حمایت از خانواده که اکنون اجرا می‌شود، به شرایطی اشاره دارد که مرد رسماً از همسر خود جدا نشده است. طبق ماده ۱۶ قانون حمایت از خانواده، مرد باید با جلب رضایت همسر اول، ازدواج دوم را انجام دهد. برای این منظور باید مراحلی را دنبال کند:

 1. ثبت دادخواست در دفتر خدمات الکترونیکی قضایی
 2. پیوست کردن مدارک و ارائه مستندات همراه دادخواست برای ذکر دلایل ازدواج دوم
 3. بررسی دادخواست از سوی دادگاه و ارائه مجوز از دادگاه، در صورت پذیرش دادخواست ازدواج دوم

 

حکم ازدواج مجدد بدون اجازه

طبق ماده ۵۶ این قانون که از سال ۱۳۹۱ اجرا شده، مرد باید رضایت همسر اول خود را جلب کند یا اینکه دادخواستی تنظیم کرده و دلایل خود را با مستندات محکمه پسند به دادگاه ارائه دهد. اگر دادخواست پذیرفته شود، حکم ازدواج دوم برای مرد صادر می‌شود.

اما اگر مرد قادر به تأمین شرایط زندگی دو خانواده مجزای خود نباشد، دادگاه هیچ گونه مجوزی به او نمی‌دهد. با این وجود، اگر مرد شرایط ازدواج دوم را داشته باشد، با طلاق می‌تواند تکلیف زندگی مشترک خود را با همسر اولش مشخص کند. سپس برای ازدواج مجدد اقدام نماید.

طبق قوانین ازدواج مجدد اگر مرد بدون کسب رضایت همسر اول و در اختیار داشتن حکم دادگاه ازدواج کند، این ازدواج مورد تأیید مراجع قانونی نیست و ثبت نخواهد شد. توجه به این نکته لازم است که سردفتران بدون دریافت مجوز دادگاه نمی‌توانند ازدواج دوم را به ثبت برسانند.

 

حق طلاق زن در صورت ازدواج دوم

اگر مرد با مجوز دادگاه مجدداً ازدواج کند، این روند به صورت قانونی انجام می‌شود. اما اگر ازدواج دوم بدون اجازه دادگاه باشد، حق طلاق به زن (همسر اول) داده می‌شود. در چنین شرایطی وکیل طلاق از طرف زن می‌تواند امور مربوط به طلاق موکل خود را از همسرش پیگیری کند.

اگر زن ناشزه باشد و مرد مستندات لازم را به دادگاه ارائه دهد، نه تنها مجوز ازدواج مجدد به مرد داده می‌شود، بلکه زن نیز می‌تواند با پیگیری طلاق یک طرفه، اقدام به جدایی از همسرش کند.

تکلیف مهریه بعد از ازدواج مجدد مرد

طبق قوانین ازدواج مجدد با اینکه زوج با رضایت کامل همسر اول و یا در اختیار داشتن حکم دادگاه، می‌تواند برای ازدواج دوم اقدام کند، امکان نادیده گرفته شدن حق و حقوق زن نیست. در هر شرایطی دادگاه برای مهریه زن مانند سایر حقوق او تصمیم گیری می‌کند.

این نکته حتی زمانی که زن ناشزه باشد نیز در نظر گرفته می‌شود. اما میزان مهریه قابل پرداخت و تصمیم گیری برای نحوه آن بر عهده دادگاه است. هرچند وکیل طلاق از طرف زن می‌تواند در این بخش نیز از حق و حقوق زن دفاع کند. البته در مواقعی نیز همسر اول با بخشیدن مهریه، تصمیم گیری درباره مهریه بعد از ازدواج مجدد مرد را آسان می‌کند.

نقش وکیل در ازدواج مجدد

وکیل طلاق مرد با پیگیری شرایط جدایی موکل از همسر اول و انتخاب بهترین راه برای تعیین تکلیف زندگی زناشویی موکل خود، فرآیند ازدواج مجدد را تسهیل می‌کند. وکیل می‌تواند زوج را برای ازدواج مجدد پیش از جدایی از همسرش راهنمایی کند.

این در حالی است که دفاع از حق و حقوق مادی و معنوی زوجین با حضور وکلای دو طرف روند سریع تر و آسان تری خواهد داشت. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که برای انجام این فرآیند از راهنمایی وکلای مجربی بهره مند شوید.

ازدواج مجدد برای مرد، پیش از آنکه همسر اول خود را طلاق داده باشد، با پیچیدگی‌هایی همراه است. توجه به شرایط مجاز برای ازدواج دوم و نکات مربوط به حق و حقوق زوجین لازم هستند.

وکلای پایه یک دادگستری در حوزه امور خانواده با مؤسسه حقوقی حق جویان مشهد همکاری می‌کنند. شما می‌توانید صفر تا صد کارهای خود را به آنها بسپارید و از راهنمایی آنها بهره مند شوید. کافی است قرارداد و وکالتنامه را تنظیم کنید تا وکیل منتخب کارها را به طور کامل پیگیری کند.

سوالات متداول

آیا مرد می‌تواند بدون حکم دادگاه و رضایت همسر اول، ازدواج مجدد داشته باشد؟

خیر. اگر مرد با دلایل و مستندات لازم بتواند دادگاه را قانع کند، بدون رضایت همسر اول می‌تواند برای ازدواج دوم اقدام نماید.

آیا ازدواج مجدد، مانع از گرفتن مهریه از سوی همسر اول می‌شود؟

خیر. فارغ از دلایلی که مرد با استناد به آنها حکم دادگاه را برای ازدواج دوم بگیرد، همچنان دادگاه برای حق و حقوق همسر اول از جمله مهریه تصمیم گیری می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با 09156024004