عواقب نگه نداشتن عده در نکاح دائم

عواقب نگه نداشتن عده در نکاح دائم

عواقب نگه نداشتن عده در نکاح دائم

 • در حقوق اسلامی و قوانین مدنی ایران، مدت زمان عده برای زنان پس از فوت همسر تعیین شده است. در ایران، مدت زمان عده وفات شوهر برای زنان برابر با ۴ ماه و ۱۰ روز است. این مدت زمان به عنوان دوره عده وفات شناخته می‌شود.

  در طول این دوره عده، زن باید از ازدواج مجدد خودداری کند و نمی‌تواند با مرد دیگری ازدواج کند. همچنین، این مدت زمان به عنوان زمانی برای تعیین وضعیت بارداری زن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر زن در طول این مدت زمان باردار شود، کودک از نسل شوهر قبلی شمرده می‌شود.

 • بر اساس ماده ۱۱۵۳ قانون مدنی ایران، در صورت فسخ نکاح دائم به دلایل مختلف، زن ملزم به نگه داشتن عده فسخ نکاح می‌شود. این دوره عده در این حالت برابر با سه طهر (دوره‌های پاکیزگی زنان) است.

  در این دوره عده، زن باید به مدت سه مرتبه از عادت ماهیانه و پاک شدن از آن گذراند. اگر زن در سن عادت ماهیانه بوده ولی به دلایلی عادت ماهیانه نشود، نیز باید به مدت سه ماه عده فسخ نکاح را نگه دارد.

 • در صورتی که زوجین از هم طلاق بگیرند، عده طلاق به مدت سه طهر (دوره‌های پاکیزگی) برای هریک از زن و مرد مشخص می‌شود. طبق مقررات ایران، این دوره عده برای زنان و مردان در صورت طلاق یکسان است.

  همچنین، خانم‌هایی که در سنین یائسگی طلاق می‌گیرند و یا حین طلاق دوشیزه یا باکره هستند، نیازی به نگه داشتن عده طلاق ندارند. این قوانین و مقررات مرتبط با عده طلاق به منظور محافظت از حقوق زنان و مردان در موارد طلاق تعیین شده‌اند.

 • بر اساس ماده ۱۰۵۰ قانون مدنی ایران، ازدواج با زنی که شوهر دیگری دارد (زن شوهردار) و یا زنی که در دوره عده (عده طلاق یا عده وفات) است، ممنوع است. اگر کسی با علم به وجود علقه زوجیت و حرمت نکاح، با زن شوهردار یا زنی که در دوره عده است، عقد ازدواج کند، این عقد باطل خواهد بود و زن به طور مطلق برای او حرام مؤبد می‌شود.

  این مفهوم به منظور محافظت از حقوق زوجین و اجتناب از اختلاط نسل و اشکالات حقوقی تعیین شده است. تعیین و اجرای این مفهوم و مقررات ممکن است در دادگاه‌ها و نظام حقوقی ایران انجام شود.

  بنابراین، زنان در دوره عده باید دقت داشته باشند و تا انقضای دوره عده از ازدواج با مرد دیگری خودداری کنند تا از وقوع عواقب حقوقی نامطلوب جلوگیری شود.

 • ماده ۱۰۵۱ قانون مدنی ایران تصریح می‌کند که حکمی که در مورد زنان شوهردار یا زنانی که در دوره عده هستند صدق می‌کند، در مورد زن و مردی که در طول مدت عده ازدواج و رابطه زناشویی داشته‌اند، به صورت ابدی حرام خواهد شد. این ماده به منظور جلوگیری از نقض حرمت نکاح و اشکالات حقوقی تعیین شده است.

  بنابراین، به طور کلی، اگر زن و مردی در طول دوره عده ازدواج کنند و روابط زناشویی داشته باشند، به صورت ابدی حرام خواهند شد و ازدواج بین آن دو باطل است. این حکم به صراحت در ماده ۱۰۵۱ قانون مدنی ایران ذکر شده‌است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با 09156024004