صلح عمری مهریه

وکیل با تجربه طلاق در مشهد

وکیل با تجربه طلاق در مشهد

 

ضرب و جرح همسر

ضرب و جرح به هر مقدار که باشد جرم بوده و برای آن در قانون مجازات اسلامی، مجازات تعیین شده است، حتی اگر به میزان یک خراش باشد.
زن و شوهر می توانند به علت خراش ایجاد شده در روی بدن خود از دیگری شکایت کرده و ایجاد جراحت توسط همسر خود را اثبات کنند.
جراحت ایجاد شده توسط کارشناس پزشکی قانونی بررسی شده و میزان آن مشخص می شود. دادگاه بر اساس نظر کارشناس پزشکی قانونی رای صادر می کند.
در مورد آسیب های روحی که ممکن است به علت مشاجره بین زوجین یا ضرب و شتم بین آنها ایجاد شود، باید بدانید در صورتی قابل شکایت است که مشهود باشد. به عنوان مثال در صورتی که اثبات شود زن به علت مشاجره هایی که با شوهر خود داشته است، دچار جنون یا بی ثباتی شخصیت شده است، می تواند از همسر خود شکایت کند.

 

طلاق زن با استناد به کتک خوردن از شوهر

دلایل درخواست طلاق از سوی زوجه در قانون مدنی در ماده ۱۱۳۰ و ۱۱۲۹ قید گردیده که بیشتر با عنوان عسر و جرح ذکر گردیده ضرب و شتم همسر طبق بند ۴ ماده ۱۱۳۰ از جمله دلایل دادخواست طلاق از سوی زوجه محسوب می گردد. اینها مواردی است که وکیل خانواده قبل از هر اقدامی بررسی و بر این اساس دادخواست و دفاعیات خود را مطرح میکند.
البته صرف یکبار ضرب و شتم حتی منجر به صدور حکم معمولاً دلیل کافی برای صدور حکم طلاق نبوده واین امر باید به صورت مستمر صورت پذیرد و داشتن برگه پزشکی قانونی و یا کیفر خواست دلیل صدور حکم طلاق از این باب نبوده استمرار این امر به گونه ای که حتی مجازات ضرب و شتم همسر نیز با دارنده زوج نبوده و زوج مکرراً اقدام به ضرب و شتم و سوء رفتار داشته باشد.

 

چگونه برای طلاق طرح دعوا کنیم ؟

زن برای گرفتن طلاق می بایست همراه با رونوشت عقدنامه و شناسنامه ، دادخواستی به محل اقامت شوهرش ارسال کند ، اگر در مراکز استانها زندگی میکند با مراجعه به خدمات الکترونیک و درغیر اینصورت به دادسرای محل سکونت خود دادخواست خود را با ذکر دلایل طلاق تنظیم میکند. پس از آن ابلاغیه برای زوجین ارسال می شود که در آن تاریخ حضور در جلسه دادگاه مشخص شده است.
اصولا در شهرهای بزرگ و کلان شهرهای مرکز استان روند طلاق از سوی زن ممکن است بین ۴ تا ۶ ماه به طول انجامد . به همین خاطر حضور یک وکیل پایه یکدادگستری در پرونده به منظور پیگیری و تداوم در حضور جلسات دادگاه بسیار تاثیر گذار خواهد بود .

 

طلاق از جانب زن

همانطور که گفته شد و کما بیش به این موضوع واقف هستید در دین اسلام حق طلاق با مرد است بنابراین مرد می تواند هر زمان که به خواهد به شرط تامین حقوق مالی همسرش اورا طلاق دهد . این حقوق مالی شامل :

  • پرداخت مهریه
  • پرداخت نفقه
  • پرداخت اجرت المثل و سایر حقوق مالی که در مقالات دیگر به آن اشاره شده است .

شرایط زن برای طلاق

زن میتواند در صورت داشتن شرایطی که بخشی از آن در عقدنامه ها آمده است از جانب خود اقامه دعوی به منظور گرفتن حق طلاق نماید . این شرایط عبارتند از :

چنانچه مرد بطور عمدی نخواهد و یا توان مالی پرداخت نفقه را نداشته باشد.

ادامه زندگی به دلیل عسر و حرج غیرممکن باشد . ( ترک زندگی بلند مدت، اعتیاد ، محکومیت قضایی بیش از ۵ سال ، ضرب و شتم و بیماری )

غیبت مرد بی از ۴ سال

داشتن حق طلاق زن ( هنگام عقد حق طلاق به زن داده شده باشد )

در صورت داشتن یکی از شرایط فوق زن (زوجه) می تواند نسبت به طلاق اقدام نماید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با 09156024004