وکیل تمکین مشهد

وکیل تمکین مشهد

وکیل تمکین مشهد

 

تمکین چیست

تمکین در لغت به معنای اطاعت، پیروی، فرمانبرداری، احترام، سازش و از این قبیل مفاهیم است.

 

وکیل تمکین و مواردی که زن مجاز به عدم تمکین است

وکیل تمکین در خصوص اینکه زن چه هنگامی میتواند از شوهرش تمکین نکند و یا در پاسخ به این پرسش که عدم تمکین در چه مواقعی مجاز است اینگونه میگوید: اصل بر این است که زن همواره در کلیه امور از شوهر خویش تمکین نماید و عدم تمکین زن نیازمند دلیل و موانع قانونی است.

 

بیماری زوجه

چنانچه زوجه دچار بیماری باشد که انجام آمیزش جنسی یا همان تمکین خاص برای وی موجب بروز ضرر و خطر باشد، زوجه میتواند از انجام آن خودداری کند.

 

حق حبس

وکیل تمکین میگوید وفق ماده ١٠٨۵ قانون مدنی زوجه مادامیکه دارای حق حبس است میتواند از انجام تمکین خاص امتناع ورزد

 

 در واجبات شرعی

در ایامی همچون ماه مبارک رمضان، مادامیکه زن روزه است و در انجام مناسک حج مادامیکه محرم است و اگر در اعتکاف به سر ببرد، میتواند از تمکین شوهر خود خودداری ورزد و این امر مجاز خواهد بود.

 

وکیل پایه یک مشهد

حق مسکن

چنانچه برای زوجه حق تعیین مسکن وجود داشته باشد مادامیکه مفاد شرط مذکور از جانب زوج انجام نشده است، زوجه میتواند از انجام تمکین امتناع نماید

 

خوف جانی

چنانچه بودن زن در یک خانه با شوهرش موجب بروز خوف جانی، بدنی، شرافتی و ایراد لطمه و صدمه به حیثیت زن باشد، زوجه میتواند از تمکین خودداری ورزد

 

 

امراض مقاربتی و جنسی زوج

چنانچه مرد مبتلا به بیماری های جنسی و مقاربتی مسری باشد که برقراری رابطه جنسی موجب ابتلا بیماری زن به آن مرض گردد، وی میتواند از تمکین خاص خودداری نماید

 

وکیل تمکین و اظهارنامه عدم تمکین

چنانچه زن در منزل مشترک خود باشوهرش زندگی ننماید و علی رغم مراجعات مکرر شوهر و ارسال پیام برای زوجه، همچنان به مراجعت به منزل اقدام نمینماید، مرد با ارسال اظهارنامه ای زن را از اقدام قانونی خویش مطلع میسازد

 

 طرح دعوای الزام به تمکین

معمولا مردان اقدام به طرح دعوای الزام به تمکین در دادگاه می کنند و با مراجعه به دادگاه تقاضای الزام زن به تمکین را دارند . البته طرح دعوای الزام به تمکین از سوی مرد شرایطی هم دارد ؛ به این معنا که مردان صرفا در شرایطی می توانند دعوای الزام به تمکین زن را در مراجع قضایی اقامه نمایند که عدم تمکین زن به دلیل غیر موجهی باشد.

 

تمکین عام

تمکین عام به این معنای اطاعت از مرد در امور زندگی است . یعنی در خانه ای که مرد انتخاب میکند زندگی کنید و برای بیرون رفتن از او اجازه بگیرید و …. اگر زن این کار را انجام ندهد و بدون دلیل موجه و بدون اجازه شوهربرون از خانه باشد نیاز به پرداخت نفقه از سوی مرد نیست.

تمکین خاص

تمکین خاص ناظر بر روابط زناشویی بین زوجین است . در واقع زن باید زمینه بر طرف کردن همه نیازهای متعارف و ممکن برای زناشویی را فراهم کند . البته تمکین خاص ، امر مطلقی نیست و زن موظف به انجام این امر بر طبق زمان و مکان و عرف می باشد . به همین دلیل مواردی که زن مجاز است تمکین نکند نیز وجود دارند

مدارک لازم برای اعطای وکالت به وکیل در خصوص الزام به تمکین

 1. شناسنامه زوج و زوجه یا فتوکپی مصدق صفحات اول و دوم آن
 2. اصل عقدنامهویا رونوشت برابر با اصل شده آن
 3. اجاره نامه و یا سند ملک که مثبت محیا بودن منزل مسکونی جهت سکونت زوجین باشد. (برای صدور به رای تمکین میبایست برای دادگاه احراز شود که زوج مسکن مناسبی برای سکونت زوجه تهیه کرده است.)
 4. عند الزوم استشهادیه دائر بر ترک منزل مشترک از طرف زوجه

وکیل نفقه در مشهد

 

اخذ کل مهر و عدم تمکین زوجه

به محز خوانده شدن عقد میان زن و مرد زن استحقاق دریافت مهریه را دارد. پس با وجود هر مشکلی از جمله عدم تمکین بین باز هم مهریه به زن تعلق میگیرد.

 

در صورت عدم تمکین توسط زن چه مواردی به اجرا در خواهد آمد

 1. عدم استحقاق نفقه
 2. اجازه ازدواج مجدد

 

عدم تعلق نصف دارایی مرد به زن

اخذ وکیل تمکین نیاز است

 

در چه صورت زن می تواند تمکین نکند

 1. ابتلای شوهر به امراض جنسی و مقاربتی
 2. ضرر بدنی ، مالی و شرافتی
 3. تعیین محل زندگی توسط زن
 4. بیماری زن
 5. استفاده از حق حبس

 

 

 

برای مشاوره با وکیل تمکین در مشهد با ما تماس بگیرید.

وکیل تمکین در مشهد ، نحوه طرح و اثبات دعوی الزام به تمکین عام و خاص توسط وکیل خوب همچنین مشاوره با بهترین وکیل پایه یک دادگستری مشهد در امور خانواده.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با 09156024004