وکیل نفقه در مشهد

وکیل نحله در مشهد

وکیل نحله در مشهد

نحله چیست؟

از نظر لغوی نحله یعنی بخشش و هدیه. در آیه ۴ سوره مبارکه نسا خداوند در خصوص نحله می فرماید: نحله هدیه ای برای زن است.
از نظر دادگاه پرداخت نحله برعهده مرد است تنها وظیفه زن تمکین از شوهر و تربیت فرزندان است و به هیچ وجه در قبال انجام کارهای خانه وحتی شیر دادن به فرزند وظیفه ای ندارد.
زمانی که مرد بخواهد زن را طلاق دهد زن می تواند بابت همه‌ی کار های انجام شده دستمزد دریافت کند.
در صورتی که مرد بدون دلیل زندگی زناشویی را ترک کرده و یا بخواهد زن را طلاق دهد نحله به زن پرداخت میشود.
زن در زمان زندگی مشترک نمی تواند درخواست نحله کند. برای تعیین نحله نیاز به کارشناس نیست. دادگاه بر اساس سالهای زندگی زناشویی و کارهای انجام شده توسط زن و شغل زن و مرد و تمکن مالی مرد مقدار نحله را تعیین می کند.

 

مقایسه کردن نحله با اجرت المثل:

در اجرت المثل و نحله نباید دادخواست طلاق از سمت زن باشد.
زیرا اگر زن قصد جدایی داشته باشد دادگاه حکم دریافت نحله و اجرت المثل نمی دهد. در صورتی که مرد درخواست طلاق داده باشد و او بتواند سوء رفتار و سوء معاشرت را اثبات کند بازهم نحله و اجرت المثل به زن تعلق نمی گیرد.
اجرت المثل و نحله هر دو حقوق مالی زن هستند. زن برای همه کارهایی که در طول زندگی مشترک به دستور شوهر و با قصد عدم تبرع انجام داده اجرت المثل دریافت می کند. اما اگر نتواند ثابت کند که انجام این امور به دستور شوهر بوده و یا قصد عدم تبرع را نداشته، دادگاه مبلغی را به عنوان نحله برای او تعیین می کند. دادگاه نمیتواند حکم نحله و اجرت المثل را با هم صادر کند و زن مستحق دریافت یکی از این حقوق است.

چگونه نحله دریافت کنیم؟

زن می تواند با ارائه‌ دادخواست دریافت نحله و اجرت المثل به دادگاه و اثبات انجام کارهایی که خارج از وظیفه شرعی بوده وبه دستور شوهر بوده است ، مستحق دریافت نحله است.

شرایط لازم برای پرداخت وتعیین نحله به زن :

دادگاه با توجه به زحمات زوجه و وضع مالی زوج مبلغی را به عنوان نحله مشخص می‌کند که به زن داده شود. در نحله نیازی به تعیین کارشناس نیست.

شرایط لازم برای پرداخت نحله به زن عبارتند از:
۱.ارائه دادخواست طلاق از سمت زن نباشد.
۲. در دوران زندگی مشترک امکان مطالبه نحله وجود ندارد.
۳. برای تایید نحله برخلاف اجرت المثل نیاز به کارشناسی نیست. و مبلغ توسط قاضی دادگاه با توجه به سالهای زندگی مشترک و کارهایی که زوجه انجام داده خصوصاً تمکن و وضع مالی مرد تعیین می گردد.
۴. نحله با اجرت المثل قابل جمع نیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با 09156024004