وکیل نفقه در مشهد

وکیل هبه در مشهد

وکیل هبه در مشهد

تعریف هبه

هبه یکی از عقود معین است که به موجب آن: یک نفر مالی را مجانی به دیگری چه از اقوام و بستگان یا بیگانه ای می بخشد و به مالکیت او در می آورد.

واهب(شخص هبه کننده) برای انجام این عمل حقوقی باید دارای اهلیت بوده و عاقل، بالغ باشد و با قصد و اراده مال را به دیگری ببخشد و از طرفی نمی تواند از مال دیگری ببخشد و خودش باید مالک آن مال باشد.

علاوه بر وجود این شرایط طرف مقابل یعنی کسی که مال به او بخشیده می شود علاوه بر قبول هبه باید مال مورد هبه را به تصرف و قبض درآورد و چنان چه صغیر یا مجنون باشد، ولی یا سرپرست قانونی اش به جای او آن را قبض خواهد کرد. در صورتی که مال مورد هبه از قبل در دست متهب باشد دیگر نیازی نیست که آن را مجددا قبض کند.

هبه و شرایط قانونی :

پس از آن كه مالی را طی یک قرارداد رسمی و به صورت رايگان به شخص ديگری واگذار نموديد، مي توانيد مجددا آن را به مالكيت خود بازگردانيد

مطابق قانون مدنی وقتی یک نفر مالی را مجانا به ديگری تملیک می كند، اصطلاحا گفته می شود كه مال مذكور “هبه” گرديده است.

لازم است بدانيم هبه هرچند به صورت رسمی و قراردادی هم كه انجام شود قابل رجوع است.

بنابراين چنانچه مالی را هبه نموده باشيد، هرگاه كه بخواهيد می توانيد مجددا مال را به تملیک خود در آوريد.

البته مشروط به اين كه مال مذكور را به والدين و يا اولاد خود هبه ننموده باشيد، در برابر هبه مال يا كاری برای شما انجام نشده باشد، و آخر اين كه مالی كه هبه كرده ايد، به فرد ديگری منتقل نشده باشد.

آیا زنی که مهر خود را به همسرش هبه کرده است می تواند از آن رجوع کند؟

همانطور که می دانید مهریه دِینی است بر گردن و ذمه شوهر که باید آن را پرداخت کند. حال اگر زن، او را از پرداخت این دِین ابرا کند و بگوید از نظر من تو دیگر تکلیفی به پرداخت مهریه نداری. تکلیف شوهر از پرداخت مهریه به طور کل ساقط می شود.

این نوع بخشش ابرا محسوب شده و غیر قابل رجوع است. ممکن هم هست که زوجه مهریه خود را به شوهر هبه کند و بگوید مهریه ام را به تو بخشیدم. این نوع بخشش هبه محسوب شده و مثل تمام موارد هبه قابل رجوع است. در زمان طلاق هم ممکن است زوجه به واسطه کراهتی که از شوهر دارد مهریه خود را در ازای طلاق خلع یا مبارات به شوهر ببخشد.

در این نوع طلاق زن می تواند در زمان عده به مهریه اش رجوع کند اما باید بداند اگر او به مهریه اش رجوع کند مرد هم این امکان را دارد که به خود زن رجوع کرده و طلاق را ملغی کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با 09156024004